{{ctrl.notification}}

بلیط هواپیما

همه چیز در مورد بلیط هواپیما

تاریخچه ی پیدایش بلیط هواپیما همزمان با آغاز فعالیت صنعت هواپیمایی می باشد.استفاده از بلیط های هواپیما زمانی که اولین پروازهای مسافربری در سال 1909 میلادی آغاز به فعالیت کرد مرسوم شد. کاربرد اصلی بلیط هواپیما برای تایید این است که مسافر مجوز سوار شدن در هواپیما را دارد و هزینه ی پرواز را پرداخته است.در سال 1909 مسافران به منظور سفر با هواپیما رزرو بلیط را از طریق تلفن انجام می دادند و بلیط از طریق پست برای آن ها ارسال می شد. امروزه ظهور سیستم های رزرو پیشرفته ی کامپیوتری قابلیت پیاده سازی آسان تجزیه و تحلیل هزینه - سود را بر ساختارهای قیمت گذاری متفاوت، برای خطوط هواپیمایی فراهم ساخت، که منجر به ایجاد تمایز در قیمت های برخی از پروازها شد. مسافران پروازهای خود را به صورت آنلاین انتخاب کرده و هزینه ی آن را می پرداختند و سپس رسید تایید به ایمیل آدرس آن ها ارسال می گردید یا بر روی وب سایت نمایش داده می شد. بلیط الکترونیکی توسط مسافر پرینت شده و به فرودگاه آورده می شد. بلیط هواپیما اغلب به منظور دریافت کارت پرواز استفاده می شد. سپس به همراه کارت پرواز و بلیط پیوست شده، به مسافر اجازه سوار شدن در هواپیما داده می شد.

به طور کلی بلیط های هواپیما به دو دسته ی چارتری و سیستمی تقسیم می شوند که در ادامه به شناخت مختصری از آن ها پرداخته شده است:

بلیط چارتر

بلیط چارتر، یکی از اصطلاحاتی است که هنگام خرید بلیط هواپیما زیاد با آن مواجه میشویم. ابتدا در مورد مفهوم چارتر توضیحی کوتاه می دهیم و بعد از آن به بلیط چارتر می‌رسیم. عبارت چارتر (Charter) به معنای "اجاره به صورت در بست" است که برای اجاره دربستی هتل، قطار و سایر وسایل حمل و نقل هم به کار می‌رود، ولی در ایران اصطلاح چارتر بیشتر برای بلیط‌های هواپیما جا افتاده است.معمولا آژانس‌های مسافرتی تعدادی از بلیط‌های برخی از مسیرها مثل سفرهای زیارتی به شهر مشهد، که در تمام فصول مسافران زیادی دارد و یا شهرهای خاصی که کارکنان کمپانی‌های بزرگ دائما در آنها به رفت و آمد مشغول اند را به صورت عمده خریداری می‌کنند. بدیهی است در صورت خرید عمده، قطعا مبلغ کمتری به نسبت خرید تکی پرداخت خواهند کرد؛ به همین دلیل خرید به صورت چارتری برای آژانس‌ها و شرکت‌ها مقرون به صرفه‌تر خواهد بود. بلیط چارتر قابل خریداری از شرکت‌های هواپیمایی نیست؛ بلکه این نوع بلیط‌ها را تنها می‌توان از آژانس‌ها و شرکت‌های چارترکننده خریداری کرد. این شرکت‌ها به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد را اجاره می‌کنند؛ به دلیل رزرو عمده بلیط ها از قبل و فروش آنها به مسافران در آینده، بهای این بلیط‌ها را شرکت های چارترکننده تعیین می‌کنند و تعیین قیمتها در اختیار شرکت‌های هواپیمایی نیست. به همین دلیل قیمت بلیط‌های چارتر بسیار متغیر است و امکان دارد در هواپیما با مسافری روبرو شوید که بلیط همان پرواز را نصف مبلغی که شما پرداخته‌اید، خریده باشد. دلیل این مساله، نوسان قیمت این نوع بلیط‌ها در زمان‌های مختلف و بر اساس شرایط شرکت چارترکننده است.چنانچه شرکت چارترکننده به هر دلیلی نتواند تمامی بلیط‌هایش را به فروش برساند، خود مجبور به پرداخت بهای همه آنهاست؛ بنابراین با نزدیک‌تر شدن زمان پرواز، شرکت چارترکننده بلیط‌هایش را به بهای ارزانتری ارائه میکند تا میزان ضرر را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهد. پروازهای برخی از مسیرهای پر رفت و آمد مانند تهران-مشهد یا تهران-کیش به صورت سالیانه توسط شرکت‌ها رزرو می‌شوند. بنابراین همیشه می توانید در این مسیرها به دنبال بلیط‌های ارزان و چارتری باشید. البته این مساله شامل مناسبت‌ها و تعطیلات رسمی مانند نوروز که تعداد مسافران زیاد است نمی‌شود. در تعطیلات حتی شرکت چارترکننده می‌تواند بلیط‌هایش را گران‌تر از شرکت هواپیمایی نیز به فروش برساند.

بلیط-هواپیما-چارتر

بلیط سیستمی

شرکت های هواپیمایی، مسیرهای پروازی مختلفی دارند که بر اساس امکانات و شرایطشان تعیین می‌گردد. معمولا برنامه پرواز ایرلاین‌ها به صورت سالانه تعیین می‌شود تا امکان خرید بلیط را برای مسافران در فواصل زمانی بلند مدت فراهم کند. به این نوع پروازهای برنامه‌ریزی شده شرکت‌های هواپیمایی، پروازهای سیستمی گفته می‌شود. بطور مثال برای برنامه‌ریزی سفرهای نوروزی، که با هر روز نزدیکتر شدن تاریخ تعطیلات، شانس پیدا کردن بلیط هم کمتر می‌شود می‌توانید از چندین ماه قبل بلیط سیستمی بگیرید و با فرا رسیدن زمان تعطیلات خیالتان از بابت سفر آسوده باشد.اگر به هر دلیلی تاریخ سفرتان تغییر کرد و یا حتی کنسل شد می‌توانید بلیط سیستمی را به راحتی کنسل کنید؛ هزینه پرداختی پس از کسر جریمه کنسلی به حساب شما بازگرداند می‌شود. یکی دیگر از مزایای بلیط سیستمی، تفاوت قیمت بلیط برای گروه های سنی مختلف است: قیمت بلیط برای نوزادان (۰-۲ سال) و کودکان (۲-۱۲ سال) نسبت به قیمت بلیط بزرگسالان درصد تخفیف قابل ملاحظه‌ای دارد که البته میزان آن بسته به شرکت‌های هواپیمایی متفاوت است.

قیمت بلیط هواپیما

سیستمی یا چارتر بودن بلیط های هواپیما بر نرخ بلیط تاثیرگذار است.اما موارد دیگری نیز وجود دارد که قیمت بلیط هواپیما با توجه به اون ها تحت تاثیر قرار می گیرد.در ادامه به برخی از این موارد اشاره شده است: انواع کلاس های پروازی؛ زمان خرید بلیط هواپیما؛ بلیط دقیقه نود؛ خرید بلیط از ایرلاین های لوکاست؛ گرفتن تخفیف بلیط هواپیما با توجه به شرایط تخفیف.

قیمت-بلیط-هواپیما

انواع کلاس پروازی

درجه یک یا فرست کلاس-first class یا همان F:گران ترین و راحت ترین صندلی های موجود در هواپیما هستند.

درجه تجاری یا کلاس تجاری-buisiness class یا همان C:از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا توسط مسافرهی تجاری خریده می شوند.

درجه اقتصادی یا کلاس اکونومی-economy class یا همان Y:بیشتر صندلی های هواپیما از این نوع هستند و بیشتر توسط مسافرهای تفریحی خریداری می شوند.

جهت رزرو بلیط هواپیما و خرید بلیط اتوبوس و رزرو هتل به صفحه اصلی وبسایت سفرتیک مراجعه فرمایید.

date_range چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ remove_red_eye 370 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0