{{ctrl.notification}}

قیمت بلیط هواپیما

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط ها

قیمت بلیط هواپیما همیشه به هنگام سفر هوایی از اهمیت خاصی برای خانواده ها برخوردار بوده است. انتخاب یک بلیط مناسب و اقتصادی از آن جهت حائز اهمیت است که تعداد نفرات، افزایش یافته و در نتیجه بر هزینه کل تاثیر می گذارد اما به هنگام خرید بلیط هواپیما باید توجه داشت که قیمت بلیط آن به دو دسته بندی کلی تقسیم می شود. این دو دسته بندی هر کدام دارای شرایط مختلفی می باشند که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر گذار است ،همچنین موارد دیگری نیز بر قیمت بلیط هواپیما تاثیرگذار بوده که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

بلیط هواپیمای سیستمی:

این بلیط‌‌ها همیشه نرخ یکسانی دارند و قیمت بلیط هواپیما در این پروازها طبق نرخ مصوب خود شرکت هوایی تعیین می‌‌شود. تفاوت مهم این نوع بلیط با بلیط‌‌های چارتر در قابلیت استردادشان است. شما هر وقت و به هر دلیلی سفرتان را لغو کنید، شرکت‌‌ها مبلغی را از قیمت بلیط هواپیما کم می‌‌کنند و پول شما را برمی‌‌گردانند. این ‌‌را که چه میزان جریمه‌‌ای از قیمت بلیط هواپیما کم بشود، خود شرکت‌‌های هواپیمایی تعیین می‌‌کنند.دومین تفاوت بلیط سیستمی با بلیط چارتر در این است که در پرواز سیستمی، قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان متفاوت است و درنتیجه بلیط نوزادان و کودکان از بلیط بزرگسالان ارزان‌‌تر است، مثلا اگر بچه‌‌‌‌هایی در سنین مختلف دارید، بلیط سیستمی برایتان مناسب‌‌‌‌تر است.

بد نیست بدانید که آزادسازی قیمت بلیط سیستمی، از تاریخ 25 / 3 / 94 و بر اساس قوانین ابلاغی از طرف سازمان هواپیمایی کشوری تصویب شد. به این ترتیب، قیمت بلیط هواپیما در مسیرهای مختلف ،کف و سقف مشخصی خواهد داشت. مثلا در حالی‌‌که قبلا قیمت بلیط یکسره‌‌ی تهران ـ مشهد ـ بدون توجه به فاکتور زمان یا کیفیت خدمات ـ به طور ثابت 132 هزار و 200 تومان بود، حالا کف این قیمت به 94 هزار و 100 تومان کاهش پیدا کرده، اما سقف آن به 234 هزار تومان رسیده است؛ یعنی شرکت‌‌ها و آژانس‌‌های هواپیمایی از این به بعد اجازه دارند که بلیط هواپیما را بر طبق کلاس و یا سایر خدمات پروازی، تا حداقل 30 درصد بالاتر از نرخ مصوب بفروشند. براساس قوانین ابلاغی از سوی سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت‌های هوایی نمی‌توانند در فروش بلیط از دامنه‌‌ی مشخص شده تجاوز کنند.

بلیط چارتر :

حتما شما هم در پروازهای چارتر متوجه تغییر قیمت بلیط هواپیما شده‌‌اید که بیشتر وقت‌‌ها از بلیط‌‌های سیستمی‌‌ ارزان‌‌ترند. این بلیط‌‌ها متعلق به بعضی شرکت‌‌های خدمات مسافرتی (آژانس‌‌ها) هستند که تمام صندلی‌‌های یک پرواز یا بخشی از آن‌‌ها را از شرکت‌‌های هواپیمایی پیش‌‌خرید می‌‌کنند و قیمت بلیط را خودشان تعیین می‌‌کنند. نرخ بلیط‌‌های چارتری بسیار متغیر است و به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. مثلا در بعضی زمان‌‌ها که تقاضا برای بلیط هواپیما زیاد می‌‌شود، مثل نوروز، تابستان، اعیاد و مناسبت‌‌های مذهبی و...، قیمت بلیط بالاست. این‌‌طور متداول است که آژانس‌‌های چارترکننده‌‌ی بلیط هرچه به زمان پرواز نزدیک می‌‌شوند، قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر پایین می‌‌آید. برخلاف بلیط‌‌های سیستمی، بلیط چارتری را نمی‌‌توانید لغو کنید یا پس بدهید. همچنین در پروازهای چارتری قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان یکسان است.

قیمت-بلیط-هواپیما

پرواز چارتر، به پروازی گفته می‌‌شود که در آن همه‌‌ی صندلی‌‌های یک هواپیما و یا چندتایی از آن‌‌ها، توسط آژانس‌‌های مسافرتی اجاره داده می‌‌شوند. این نوع پرواز، بیشتر در مسیرهای پر رفت و آمدی مثل تهران - مشهد کاربرد دارد. از این صندلی‌‌ها، هم در تورهای گردشگری استفاده می‌‌شود و هم مستقلاً آن‌‌ها را به فروش می‌‌رسانند. از آن‌‌جایی که هزینه‌‌ی ناشی از پر نشدن پروازهای چارتر، به گردن آژانس‌‌ هواپیمایی اجاره کننده‌‌ی آن پرواز است، در صورتی‌‌که صندلی‌‌هایی در پرواز چارتر خالی بماند، قیمت آن‌‌ها پایین‌‌تر می‌‌آید تا زودتر به فروش برسند. فرآیند فروش بلیط چارتر به این صورت است که در ابتدا ایرلاینی که بلیط چارتر را به فروش می‌‌رساند مشخص شده و از آن‌‌جا، به سمت پرواز چارتر هدایت می‌‌شوید و در نهایت می‌‌توانید از درگاهِ مشخص شده، بلیط خودتان را خریداری کنید. رابطه سن و قیمت بلیط هواپیما در بلیط سیستمی انواع مختلف قیمت بر اساس سن فرد محاسبه می گردد. به این شکل که بزرگسالان، که بالای دوازده سال مد نظر می باشد، قیمت تمام بهای بلیط و افراد بین دو تا دوازده سال قیمت نیم بهای بلیط را باید بپردازند. در مورد افراد زیر دو سال نیز هزینه ای بابت بلیط دریافت نمی شود. بلیط هایی که به شکل سیستمی خریداری می شوند مستقیما از خود شرکت هواپیمایی تهیه شده و واسطه ای برای فروش آن وجود ندارد. اما در مورد چارتر مهم ترین مسئله وجود واسطه ای با عنوان" آژانس های هواپیمایی "یا فروشندگان تورهای مسافرتی که با عنوان چارتر کننده شناخته می شوند وجود دارد. بدین معنی که این آژانس ها یا در بعضی مواقع سازمان ها بلیط های یک پرواز را رزرو می نمایند. این کار باعث می شود که هم از طرف شرکت هواپیمایی مشمول تخفیفات عمده ای شوند و هم به طور انحصاری حق فروش بلیط های یک پرواز را در دست داشته باشند. این انحصار در تعیین قیمت بلیط هواپیما تاثیر گذار است.

جهت رزرو بلیط هواپیما و خرید بلیط اتوبوس و رزرو هتل به صفحه اصلی وبسایت سفرتیک مراجعه فرمایید.

date_range دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ remove_red_eye 396 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0