{{ctrl.notification}}

پروازهای خارجی

شرایط و قوانین پروازهای خارجی

سفرتیک، سامانه خرید بلیط هواپیما با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا و کادر متخصص خود در یک محیط ساده و مناسب، امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما را فراهم کرده است. این سامانه تمام اطلاعات پرواز خطوط هوایی اعم از بلیط هواپیما چارتر و سیستمی را جمع‌آوری کرده و مطابق با آخرین تغییرات در اختیار کاربران قرار می‌دهد.خرید اینترنتی بلیط هواپیما از سریع‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه‌های خرید بلیط برای سفرهای هوایی می باشد که این‌روزها و با رشد سریع تکنولوژی و فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات، جایگاه متفاوتی را در بین اهل سفر به خودش اختصاص داده است. خرید بلیط هواپیما بصورت اینترنتی ، نه تنها از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند، بلکه امنیت خرید را هم تامین کرده و کالای مورد نظر شما را در بهترین شکل ممکن به دست‌تان می‌رساند.

قوانین پرواز خارجی:

معمولا بیشتر افراد هنگام سفر خارجی، به همان اندازه که هیجان زده و خوشحالند، مضطرب و نگران سفر و پرواز خود نیز هستند. بخش مهمی از این نگرانی و دلشوره به میزان آشنایی هر فرد با پرواز خارجی و قوانین آن بر می گردد. در پرواز خارجی اگر بدانید دقیقا باید به چه نکاتی توجه کنید، چه چیزهایی با خود ببرید و نبرید و چه کارهایی قبل از سفر بکنید، استرس و نگرانی تان تا حد قابل توجهی کم می شود.

مدارک مورد نیاز برای سفر به خارج از کشور:

در درجه اول باید گذرنامه معتبر به همراه داشته باشید. منظور از معتبر این است که حداقل 6 ماه تا پایان اعتبار گذرنامه تان (تاریخ انقضا) باقی مانده باشد. برای سفر به بعضی کشورها مانند ترکیه، مالزی، اکوادور و تونس نیازی به ویزا ندارید و برای بعضی کشورها مانند ارمنستان، تاجیکستان، گرجستان و عراق، ویزای فرودگاهی (ویزای فرودگاهی همزمان با صدور بلیط برای شما صادر می شود و برای دریافت آن نیاز نیست به سفارت کشور مورد نظرتان مراجعه کنید) برای شما صادر می شود. در نتیجه برای پرواز خارجی به کشورهایی جز این دو دسته، به ویزای معتبر نیاز دارید

یکی دیگر از مدارک مهمی که بعضی مسافران فراموش می کنند آن را به همراه داشته باشند، فیش پرداختی عوارض خروج از کشور است. با وجود اینکه شعبه بانک ملی برای پرداخت این هزینه در فرودگاه امام خمینی تهران وجود دارد، پیشنهاد ما به شما این است که چند روز قبل از سفر در یکی از شعبه های بانک ملی مبلغ خروجی پرواز خارجی خود را پرداخت کنید. چون شعبه بانک در فرودگاه امام معمولا آنقدر شلوغ است که حتی امکان دارد پرواز خود را به خاطر آن از دست بدهید! طبق مصوبه امسال، مبلغ خروجی برای مقاصد بین المللی 75 هزار تومان و برای مقاصد زیارتی 37 هزار و 500 تومان است. ایرانیان مقیم خارج از کشور که داراي كارنامه شغلی از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي هستند نیازی به پرداخت این مبلغ ندارند. توصیه ما این است که علاوه بر این مدارک، کپی صفحه اول گذرنامه و ویزای خود را برای مواقع ضروری به همراه داشته باشید.

میزان بار قابل حمل:

مقدار بار مجاز در هر پرواز، طبق قوانین خطوط پروازی مختلف متفاوت است. این میزان بین 20 تا 50 کیلوگرم برای هر چمدان است که بسته به نوع هواپیما، شرکت هواپیمایی، مسیر پروازی و نوع بلیط (اکونومی یا بیزینس) تعیین می شود. اما معمولا میزان بار مجاز برای پرواز خارجی 30 کیلوگرم است که افراد دارای بلیط کلاس بیزینس 10 تا 20 کیلوگرم بیش از آن می توانند بار حمل کنند. نکته ای که اکثر افراد به آن توجه نمی کنند این است که هر چمدان و بسته باید حداکثر 30 کیلوگرم باشد و این میزان ربطی به تعداد نفرات ندارد. یعنی اگر به یک سفر دو نفره می روید، به جای حمل یک چمدان بزرگ 50 کیلویی باید دو چمدان 25 کیلویی به همراه داشته باشید. هنگام پرواز خارجی به این نکته توجه کنید که بار دستی شما هم (باری که با خود به هواپیما می برید) باید وزن مشخصی داشته باشد.

زمان رفتن به فرودگاه:

برای پروازهای داخلی لازم است 2 ساعت قبل از پرواز و برای پروازهای خارجی 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید. کانتر پرواز خارجی ۳ ساعت قبل از پرواز باز و ۶۰ دقیقه قبل از پرواز بسته می شود. حواستان باشد در زمان های شلوغ و پیک سفر مانند عید نوروز کمی زودتر از حد معمول به فرودگاه بروید چون صف تحویل بار، چک گذرنامه و بازرسی بدنی برای پرواز خارجی معمولا بسیار شلوغ و طولانی است.

بلیط-پروازهای-خارجی

شرایط ویزا و اقامت:

بدون ویزا بودن کشورها به این معنی است که مسافران برای حضور در آن کشور احتیاج به ویزا ندارند؛ اما گاهی برای پرواز و رسیدن به یک کشور بدون ویزا، نیاز به یک یا چند ویزا دارید. برای پرواز به بعضی از کشورهای آمریکا و اقیانوسیه باید از چند کشور بگذرید و در آنها توقف داشته باشید که بدون داشتن ویزای این کشورها، سفرتان امکان‌پذیر نیست. بنابراین همیشه سفر به کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان به معنی نیاز نداشتن به ویزا و سفر بی‌دردسر نیست و باید حتماً از قبل درباره‌ی سفر به کشور مقصدتان تحقیق کنید.

در صورتی که هنوز ویزای خود را از سفارت نگرفته اید، حداکثر تا 10 روز قبل از زمان پرواز اطلاعات ویزای خود را برای درج در بلیط به کارشناسان آژانس هواپیمایی مورد نظرتان اطلاع دهید؛ چراکه در صورت‌ آماده نشدن ویزا از طرف سفارت، شرکت هواپیمایی،مسئولیتی در قبال بلیط خریداری شده ندارد و این بلیط مشمول قوانین کنسلی می‌شود. قبل از خرید بلیط هواپیمای خارجی در کشورهای نیازمند به ویزا، به تاریخ شروع ویزا، تاریخ انقضای ویزا، و حداکثر زمان ممکن برای اقامت تعیین‌شده که توسط سفارت در ویزا درج شده است، توجه کنید. پیش‌آمدن هرگونه مشکل ناشی از موارد ذکرشده برعهده‌ی مسافر است.

ورود به اکثر کشورها نیازمند ویزا است. قبل از خرید بلیط، شرایط ویزای کشور مقصد و کشورهای ترانزیت (کشورهایی که در فرودگاهشان توقف دارید)‌ را چک کنید. توجه داشته باشید که ترانزیت در کشورهای اروپایی و امریکایی باید کمتر از 8 ساعت باشد، درغیر این ‌صورت مسافر باید ویزای ترانزیت تهیه کند. همچنین درصورت توقف ترانزیت در بیشتر از دوکشور اروپایی (تحت شنگن)، باید ویزای شنگن بگیرید.

با ویزای توریستی شنگن، ورود باید از همان کشوری باشد که ویزای توریستی را از سفارت آن گرفته‌ اید.

در صورت داشتن ویزای شینگن 1 بار ورود، اجازه‌ی خروج از شینگن و ورود مجدد را ندارید.

تمام مسیرهای هواپیمایی چین جنوبی (سیزد) به جز مسیرهای داخل چین، به ویزای چین نیاز دارند.

برای پرواز در مسیرهای بلاروس و قزاقستان با هواپیمایی ایرفلوت به ویزای روسیه نیاز دارید، اگر بلیط یک‌طرفه است ویزای یک‌طرفه و اگر دو طرفه است ویزای دو بار ورود ضروری است.

برای سفر با ایرلاین تای ایرویز در پروازهای بالای 12 ساعت ترانزیت باید ویزای بانکوک تهیه کنید.

پرواز هواپیمایی تای ایرویز در مسیر کره جنوبی (سئول) با یک توقف در هنگ‌کنگ انجام می‌شود که نیازمند به ویزای هنگ‌کنگ یا پاسپورت کره یا پاسپورت امریکا است.

برای پرواز به شهرهای امریکای جنوبی در صورتی که یک ترانزیت در رفت و یک ترانزیت در برگشت داشته باشید، لازم است که ویزای ترانزیت شنگن دوبار ورود یا چندبار ورود (مولتی) بگیرید و در صورتی که دو ترانزیت در رفت و دو ترانزیت در برگشت داشته باشید، کلا باید ویزای شنگن چندبار ورود (مولتی) بگیرید.

شرایط کنسلی بلیط پرواز خارجی:

با توجه به اینکه درصد جرایم کنسلی بلیط در هر ایرلاین می تواند متفاوت با ایرلاین دیگر باشد،قبل از خرید بلیط سیستمی حتماً به توضیحات سایت مراجعه کرده و نیز مندرجات بلیط صادره خود را بررسی نمائید. برخی از کلاس پروازی های سیستمی ها هم غیر قابل استرداد هستند! از سال ۹۴ بعد از شناورسازی نرخ ایرلاین های داخلی ، حتی برخی کلاس پروازی های ارزان قیمت ،نیز غیر قابل استرداد شدند و این بنا بر تصمیم ایرلاین ها و با اجازه سازمان هواپیمایی کشوری بوده است.لذا وقتی می خواهید بلیط تهیه کنید حتماً کلاس پروازی خود را از این بابت به دقت بررسی کنید. اگر مسافری بخواهد پرواز خود را به زمان دیگري جابه‌جا کند باید ما‌به‌تفاوت نرخ ارز را به شرکت هوایی خود پرداخت کند. فرض کنید سال گذشته بلیط پرواز برای شهر پاریس تهیه کرده‌اید و حالا بعد از گذشت یک سال که زمان پروازتان فرا رسیده است، به دلایلی از سفر خود منصرف می‌شوید و برای باز‌پس‌گیری پول بلیط خود به آژانس‌های هوایی مراجعه می‌کنید. با مراجعه به آژانس با یک پارادوکس عجیب رو‌به‌رو می‌شوید. طبق قانون‌های موجود، آژانس‌های هوایی باید مبلغی را به عنوان جریمه دریافت کنند و سپس کل مبلغ دریافتی را به شما باز گردانند اما به دلیل نوسانات ارزی یک سال اخیر، قانون فوق به ضرر مسافران تمام می‌شود. شرکت‌های هوایی تمامی ‌مبلغ بلیط شما را به ریال و با محاسبه نرخ ارز در زمان خرید عودت می‌دهند؛ اما برای دریافت جریمه، آن را به نرخ دلار روز محاسبه و از مسافران دریافت می‌کنند. اگر مسافری هم بخواهد پرواز خود را به زمان دیگر جابه‌جا کند باید ما‌به‌تفاوت نرخ ارز را به شرکت هوایی خود پرداخت کند. شاید این اتفاق برای تعداد کمی ‌از مسافران رخ دهد و در ظاهر موضوع کم‌اهمیتی به نظر برسد اما همین پارادوکس‌های عجیب می‌تواند برای بسیاری گران تمام شود.

جهت رزرو بلیط هواپیما و خرید بلیط اتوبوس و رزرو هتل به صفحه اصلی وبسایت سفرتیک مراجعه فرمایید.

date_range چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ remove_red_eye 517 بازدید favorite_border 0 chat 0
ثبت نظر
chat 0